skip to Main Content
031-390 90 90 info@sfk.se

Välkommen till SFK Småland

SFK Småland

SFK Småland är en regionförening i SFK, Svenska Förbundet för Kvalitet. Vi följer trenderna inom kvalitets- och verksamhetsutveckling för att ge dig som medlem nyttig information. Vi erbjuder även relaterade utbildningar i din närhet (och till smålandspriser). Tillsammans med kontakter i det nätverk du får tillgång till, kan du tillägna dig nya och aktuella kunskaper som du får omedelbar och praktisk nytta av i din verksamhet.

Tveka inte att kontakta oss med dina frågor!

Kontaktpersoner

Carl-Eric Lindvall

Ledamot Förbundsstyrelsen
Ordförande Småland
Tel: 0708 – 39 56 52
carl-eric.lindvall@sfk.se

Anneli Ericsson

Valberedningen
Tel: 0481-508 00
anneli.ericsson@talentplastics.se

Gert Eriksson

Ledamot
Tel: 0725-33 55 41
gert.eriksson@peab.se

Berndt Håkansson

Revisor
Tel: 070 568 0534
berndt@trendsvab.se

AnnHelen Kraft

Ledamot
Tel: 070-699 46 78
annhelen@qualitecconsulting.se

Mats Lindgren

Ledamot
Tel: 0703 – 644 136
mats.lindgren@ivt.se

Ann-Sofie Mellquist

Revisor
Tel: 070-392 37 84
ann-sofie@amv-se.com

Christina Nordin

Ledamot
Tel: 036-290 1594
Christina.Nordin@Kapsch.net

Pekka Pelkonen

Revisor
Tel: 070-5855204
pekka@pelkon.com

Tanja Turkanovic

Ledamot
Tel: 036-559 11 43
tanja.turkanovic@giganten.se

Christer Wallin

Valberedningen
Tel: 0730-799 003
christer.wallin@tbvc.com

Marie Wieslander

Ledamot
Tel: 072-5401540
marie@mw-verksamhet.se

Kommande Aktiviteter

:

ISO 45001:2018 är den nya arbetsmiljöstandaren som kommer att ersätta OHSAS 18001. Vi genomför ett halvdagsseminarium för att klargöra kraven i denna standard. Ur innehållet Övergångsregler Nya krav jämfört med OHSAS 18001 Oförändrade krav – vad behöver man inte ändra på…

:

Av erfarenhet vet vi att strategi och målstyrningsarbete är viktigt för att hela organisationen ska ha framgång i sitt arbete. Många gånger saknas koppling mellan strategi, affärsplan och målarbete samt förankring till övriga i organisationen om vart företaget är på väg.…

Genomförda Aktiviteter

  • 13/9 -18
    Studiebesök: Följ med oss till Volvo Cars!
  • 4/5 -18
    Nya krav i arbetsmiljö – undvik sanktionsavgifter!
  • 16/3 -18
    Årsmöte samt Seminarium om DGPR i Vrigstad
  • 5/3 -18
    Utbildning internrevision mot IATF 16949:2016
  • 16/1 -18
    Extra utbildningstillfälle interna revisioner 9001
  • 29/11 -17
    Extra utbildningstillfälle interna revisioner 9001
  • 22/11 -17
    Utbildning interna revisioner 9001
  • 6/10 -17
    IATF 16949:2016 – vilka är ändringarna?
  • 9/5 -17
    Extra utbildning i riskbedömning
  • 24/3 -17
    IATF 16949:2016 – vilka är ändringarna? Extra insatt kurstillfälle.*
  • 10/3 -17
    Årsmöte
  • 2/3 -17
    IATF 16949:2016 – vilka är ändringarna?
  • 23/2 -17
    Utbildning i riskbedömning inom ISO
  • 24/11 -16
    ISO 9001:2015 och ISO 14001:2015 – Föreläsning samt nätverkande med diskussionsgrupper om förändringarna
  • 10/11 -16
    Kemikalieutbildning
  • 29/9 -16
    Processledning enligt ISO 9001:2015
  • 20/9 -16
    Effektivisera era processrevisioner med VDA 6.3
  • 20/5 -16
    ISO 14001:2015 – fördjupning avseende livscykelperspektiv, miljömål och miljöprestanda
  • 7/4 -16
    ISO 9001:2015 och ISO 14001:2015 – omvärldsbevakning, intressentanalys & riskhantering
  • 11/3 -16
    Effektivisera era processrevisioner med VDA 6.3
  • 4/3 -16
    SFK Småland inbjuder till årsmöte samt studiebesök på Fläkt Woods i Jönköping
  • 20/11 -15
    PDCA-cykeln med tillämpningsexempel hos IVT Värmepumpar AB i Tranås
  • 22/2 -15
    Grunderna i REACH, RoHS och Conflict Minerals
Back To Top