skip to Main Content
info@sfk.se

Välkommen till SFK Småland

SFK Småland

SFK Småland är en regionförening i SFK, Svenska Förbundet för Kvalitet. Vi följer trenderna inom kvalitets- och verksamhetsutveckling för att ge dig som medlem nyttig information. Vi erbjuder även relaterade utbildningar i din närhet (och till smålandspriser). Tillsammans med kontakter i det nätverk du får tillgång till, kan du tillägna dig nya och aktuella kunskaper som du får omedelbar och praktisk nytta av i din verksamhet.

Tveka inte att kontakta oss med dina frågor!

Nyheter

Inspirerande heldag på temat ”Det goda ledarskapet”

SFK, Småland:

SFK Småland har anlitat två av landets främst föreläsare i ämnet ledarskap – Gunnel Ryner och Lasse Frisk  – att hålla i ett inspirerande heldagsseminarium. Huvudtemat är "Det goda ledarskapet" där föreläsarna blandar teori och praktik med…

Spännande aktiviteter på gång under hösten!

SFK, Småland:

SFK Småland planerar just nu för nya och intressanta aktiviteter/kurser under hösten. Utöver de som redan ligger upplagda under Kommande Aktiviteter kommer inspirerande heldag om ledarskap med Lasse Frisk och Gunnel Ryner. Dessutom en grundkurs…

Kontaktpersoner

Christer Wallin

Ordförande Småland
Tel: 0730-799 003
christer.wallin@vibracoustic.com

Carl-Eric Lindvall

Ledamot Förbundsstyrelsen
Ägarrepresentant SFK
Vice ordförande Småland
Tel: 0708 – 39 56 52
carl-eric.lindvall@sfk.se

Gert Eriksson

Sekreterare
Tel: 0725-33 55 41
gert.eriksson@peab.se

Anneli Ericsson

Valberedningen
Tel: 0481-508 00
anneli.ericsson@a-plast.se

Berndt Håkansson

Revisor
Tel: 070 568 0534
berndt@trendsvab.se

AnnHelen Kraft

Ledamot
Tel: 070-699 46 78
annhelen@qualitecconsulting.se

Mats Lindgren

Ledamot
Tel: 0703 – 644 136
mats.lindgren@resema.se

Ann-Sofie Mellquist

Revisor
Tel: 070-392 37 84
ann-sofie@amv-se.com

Christina Nordin

Ledamot
Tel: 076 – 69 86 775
christina.nordin@domtar.com

Pekka Pelkonen

Revisor
Tel: 070-5855204
pekka@pelkon.com

Tanja Turkanovic

Ledamot
Tel: 036-559 11 43
tanja.turkanovic@giganten.se

Marie Wieslander

Ledamot
Tel: 072-5401540
marie@mw-verksamhet.se

Kommande Aktiviteter


Vrigstad
,

En aktivitet från SFK Småland

Denna utbildning kommer att ge dig en praktisk och teoretisk förståelse gällande arbetet med Systematiskt Arbetsmiljöarbete.

Bra arbetsmiljö gynnar även lönsamheten, Artikel från NyTeknik

Kursledaren kommer att väcka många intressanta dialoger med kursdeltagarna under denna dag!

,

SFK Småland anordnar grundutbildning i ISO 45001:2018 Vi har ett fåtal platser kvar. Denna utbildning kommer att ge dig grunderna i arbetsmiljöledning enligt ISO 45001:2018 Vi kommer i denna utbildning ge dig insikt i kopplingen mellan företagets strategi och ett väl fungerande ledningssystem för arbetsmiljö Vi kommer vid denna utbildning även gå igenom och belysa…

,

En aktivitet från SFK Småland OBS Senaste dag för anmälan är den 31 oktober Äntligen kan vi återigen mötas fysiskt för att ta del av aktuella kunskaper och få ny inspiration! Den 1 december är du varmt välkommen till en heldag med fokus på det goda ledarskapet. Två av landets främsta föreläsare i ämnet –…

Genomförda Aktiviteter

Back To Top