skip to Main Content
031-390 90 90 info@sfk.se

Välkommen till SFK Småland

SFK Småland

SFK Småland är en regionförening i SFK, Svenska Förbundet för Kvalitet. Vi följer trenderna inom kvalitets- och verksamhetsutveckling för att ge dig som medlem nyttig information. Vi erbjuder även relaterade utbildningar i din närhet (och till smålandspriser). Tillsammans med kontakter i det nätverk du får tillgång till, kan du tillägna dig nya och aktuella kunskaper som du får omedelbar och praktisk nytta av i din verksamhet.

Tveka inte att kontakta oss med dina frågor!

Kontaktpersoner

Carl-Eric Lindvall

Ledamot Förbundsstyrelsen
Ordförande Småland
Tel: 0708 – 39 56 52
carl-eric.lindvall@sfk.se

Johanna Brostorp

Valberedningen
Tel: 070-233 84 57
johanna@brostorpkonsult.se

Anneli Ericsson

Valberedningen
Tel: 0481-508 00
anneli.ericsson@talentplastics.se

Gert Eriksson

Ledamot
Tel: 0725-33 55 41
gert.eriksson@peab.se

Berndt Håkansson

Revisor
Tel: 070 568 0534
berndt@trendsvab.se

AnnHelen Kraft

Ledamot
Tel: 070-699 46 78
annhelen@qualitecconsulting.se

Mats Lindgren

Ledamot
Tel: 0703 – 644 136
mats.lindgren@ivt.se

Ann-Sofie Mellquist

Revisor
Tel: 070-392 37 84
ann-sofie@amv-se.com

Christina Nordin

Ledamot
Tel: 036-290 1594
Christina.Nordin@Kapsch.net

Pekka Pelkonen

Revisor
Tel: 070-5855204
pekka@pelkon.com

Tanja Turkanovic

Ledamot
Tel: 036-559 11 43
tanja.turkanovic@giganten.se

Christer Wallin

Ledamot
Tel: 0730-799 003
christer.wallin@tbvc.com

Marie Wieslander

Ledamot
Tel: 072-5401540
marie@mw-verksamhet.se

Kommande Aktiviteter

, ,

Välkommen att delta i SFK Kvalitetsforum – Lärande genom erfarenhetsutbyte Här kommer du få ta del av arbetssätt, metoder och verktyg inom modern verksamhetsutveckling. Vi fokuserar mer på hur ett värdeskapande kvalitetsarbete omsätts i praktiken, än hur kraven i olika…

, ,

Med ledarskap i fokus En inbjudan från SFK Småland Hur viktigt är ledarskapet för din organisations framgång? Vilka är framgångsfaktorerna för att ständigt utvecklas som ledare? Vilken är din största utmaning 2019 som kvalitetsledare? Få hjälp i coaching grupp att…

,

Efter ett fullbokat tillfälle i april genomför vi nu ytterligare en utbildningsdag! IATF 16949:2016 och ISO 9001:2015 är nya utgåvor av standarder som ersätter standarden för fordonsindustrins ISO/TS 16949:2009. De flesta företagen har nu uppgraderat sina ledningssystem till de nya…

Genomförda Aktiviteter

Back To Top