skip to Main Content
info@sfk.se

Välkommen till SFK Småland

SFK Småland

SFK Småland är en regionförening i SFK, Svenska Förbundet för Kvalitet. Vi följer trenderna inom kvalitets- och verksamhetsutveckling för att ge dig som medlem nyttig information. Vi erbjuder även relaterade utbildningar i din närhet (och till smålandspriser). Tillsammans med kontakter i det nätverk du får tillgång till, kan du tillägna dig nya och aktuella kunskaper som du får omedelbar och praktisk nytta av i din verksamhet.

Tveka inte att kontakta oss med dina frågor!

Kontaktpersoner

Martin Jillbratt

Ledamot
Tel: 036 – 34 89 14
martin.jillbratt@atteviks.se

Christer Wallin

Ordförande Småland
Tel: 0730-799 003
christer.wallin@vibracoustic.com

Carl-Eric Lindvall

Ledamot Förbundsstyrelsen
Ägarrepresentant SFK
Vice ordförande Småland
Tel: 0708 – 39 56 52
carl-eric.lindvall@sfk.se

Gert Eriksson

Sekreterare
Tel: 0725-33 55 41
gert.eriksson@peab.se

Anneli Ericsson

Valberedningen
Tel: 0481-508 00
anneli.ericsson@a-plast.se

Berndt Håkansson

Revisor
Tel: 070 568 0534
berndt@trendsvab.se

AnnHelen Kraft

Ledamot
Tel: 070-699 46 78
annhelen@qualitecconsulting.se

Ann-Sofie Mellquist

Revisor
Tel: 070-392 37 84
ann-sofie@amv-se.com

Christina Nordin

Ledamot
Tel: 076 – 69 86 775
christina.nordin@domtar.com

Pekka Pelkonen

Revisor
Tel: 070-5855204
pekka@pelkon.com

Tanja Turkanovic

Ledamot
Tel: 036-559 11 43
tanja.turkanovic@dachser.com

Marie Wieslander

Ledamot
Tel: 072-5401540
marie@mw-verksamhet.se

Kommande Aktiviteter


Vrigstad
, , ,

En utbildning från SFK Småland. Under denna endags grundutbildning i arbetsmiljö får du kännedom om lagkrav kopplat till arbetsmiljö och hur du som arbetsgivare gör för att uppnå en säker arbetsmiljö i din verksamhet. Under dagen varvar vi nyttig information, praktisk träning och svarar på dina frågor kring systematiskt arbetsmiljöarbete för att du ska lätt…


Forsheda
, , ,

En aktivitet från SFK Småland Genom att arbeta systematiskt med sitt brandskydd, reducerar man riskerna att missa brandrisker och brister i sitt brandskydd. I denna utbildning varvar vi teori med praktik och ger tips hur Du kan bygga upp Ert SBA arbetet i Er verksamhet. Förkunskaper: Inga förkunskaper krävs Ur innehållet: • Kännedom om lagstiftning…

,

En aktivitetet från SFK Småland Varje tillverkare, importör eller distributör av en vara som släpps ut på marknaden i EU/EES och som innehåller ett ämne på kandidatförteckningen i Reach i halter över 0,1 viktprocent måste lämna information till SCIP-databasen hos Echa. Detta gäller t.ex. dig som har bly i materialet. Syftet med utbildningen är att…

Genomförda Aktiviteter

Back To Top