skip to Main Content
031-390 90 90 info@sfk.se

Välkommen till SFK Syd

SFK Syd

SFK Syd är en regionförening i SFK, Svenska Förbundet för Kvalitet. Här är mötesplatsen för dig som söker ett nätverk för förbättringsarbete och kompetensutveckling. Vi erbjuder intressanta studiebesök, seminarier och kurser. Hos oss får du möjlighet att lära av andra och att själv dela med dig av din erfarenhet. På så vis blir vårt nätverk ett lyft för allas vårt kunnande.

Vi försöker att täcka in områdena kvalitet, miljö, arbetsmiljö, hälsa, säkerhet och ledarskap. Välkommen att nätverka och bidra med friska idéer som leder utvecklingen framåt.

Kontakta gärna styrelsen med tips och förslag till aktiviteter.

Nyheter

SFK Småland önskar alla GOD JUL och GOTT NYTT ÅR!

  • 10 december, 2018
Småland, Syd, Väst:

Vi vill även passa på att tipsa om vårens inplanerade aktiviteter. Notera gärna i era almanackor så att ni inte missar något intressant. Inbjudningar kommer att skickas ut löpande till nedanstående aktiviteter. Internrevisionsutbildning enligt IATF…

Kontaktpersoner

Anne Abraham Marbrandt

Ordförande Förbundsstyrelsen
Ordförande Syd
Tel: 0734-274050
anne@nyforetagarcentrum.se

Anne Landin

Ordförande Bygg
Tel: 0705-22 77 40
anne.landin@construction.lth.se

Arne Alvemarker

Ledamot
Tel: 046-765670
arne.alvemarker@adiso.se

Ingrid Haraldsson

Ledamot
ingrid@piku.se

Ingvar Joakimsson

Revisor
Tel: 0708-650513
ingvar.joakimsson@telia.com

Christina Johnsson

Ledamot
Tel: 070-9699888
Christina.johnsson@gmail.com

Lotte Kolare

Ledamot
Tel: 070-6180968
lotte.kolare@nyforetagarcentrum.se

Göran Korch

Valberedning
Tel: 0708-90 84 91
goran.korch@telia.com

Caroline Lindberg

Ledamot
caroline.lindberg@kvadrat.se

Ann-Christin Lindström

Valberedning
Tel: 0411-45833
ann-christin.lindstrom@pagen.se

Patrik Qvarfordh

Ledamot
Tel: 0708-901846
patrikq@axis.com

Björn Sjölander

Ledamot
Tel: 0735-18 11 81
bjornsjolander@gmail.com

Kommande Aktiviteter


Helsingborg

Customer Support Centre (CSC) bidrar till IKEA i Sverige med över 400 service- och kundfokuserade medarbetare från två siter i Älmhult och Helsingborg. Vi möjliggör för våra kunder att välja hur de vill kontakta oss genom våra självservicetjänster och det…


Göteborg
, , , , , , , , ,

Idag händer mycket inom industri och förvaltning i ett analysperspektiv. Dagens trend och fokus på AI (Artificiell Intelligens) och Machine Learning (ML) driver förväntningar och förändring mot en mer framsynt förutsägande verksamhet. Nya roller har skapas som ”Data Engineers” och…


Vrigstad
, ,

SFK Småland inbjuder till: Fallgropar i IATF 16949:2016 – så undviker du dem IATF 16949:2016 och ISO 9001:2015 är nya utgåvor av standarder som ersätter standarden för fordonsindustrin ISO/TS 16949:2009. De flesta företagen har nu uppgraderat sina ledningssystem till de…

Back To Top